PRZECZYTANE - Stephen King "Carrie"

sobota, listopada 07, 2015

O Panu Kingu można dowiedzieć się więcej tutaj.

"Carrie" to pierwsze i jedne z ważniejszych dzieł tego autora.


O CZYM OPOWIADA KSIĄŻKA?

Akcja rozgrywa się w stanie Maine (King stamtąd pochodzi i miejsca akcji jego większości powieści rozgrywają się własnie tam), w niewielkim miasteczku Camberlain.

Tytułowa bohaterka ma 16 lat i jest córką religijnej fanatyczki. Jej matka widzi we wszystkim grzech, nie pozwala nosić jej czerwieni, uważa prysznic za zło czy też twierdzi iż posiadanie piersi jest oznaką grzeszności. Wszyscy dookoła są źli, a Margaret chce ochronić córkę przed nieprawością. Carrie jest zamykana w komórce na wiele godzin, a nawet dni i zmuszana do modlitwy. Oczywiście nie dając jej żadnego jedzenia ani wody.

Jej rówieśnicy nie przepadają za nią. Nieustannie jest upokarzana i wyśmiewana przez nich.

Gdy Carrie miała kilka lat pokazała, że ma w sobie coś nadzwyczajnego. Matka chciała ją kolejny raz zmusić do pokutnej modlitwy w komórce, ale stało się coś czego nie spodziewał się nikt. To był jednorazowy przypadek, Wszystko ustało aż do pierwszej miesiączki dziewczyny. W momencie rozpoczęcia pierwszej menstruacji w życiu znów staje się pośmiewiskiem, ale jednocześnie odkrywa w sobie nadzwyczajny dar, nadprzyrodzoną moc.

W tym wszystkim jest  jednak jedna osoba, której jest żal nastolatki. Susan Snell postanawia namówić swojego chłopaka Tommy'ego Rossa, aby ten zabrał Carrie na bal. Na balu wszyscy są w szoku, że to brzydkie kaczątko przerodziło się w tak pięknego łabędzia. Para zostaje nawet wybrana królem i królową balu. Niestety nie może się obyć bez upokorzenia i tak już przez długie lata poniżanej dziewczyny. Jednak ona nie pozostaje im dłużna. W Camberlain rozpętuje się prawdziwe piekło, wszystko za sprawą telekinetycznych zdolności Carrie. Nocny koszmar postanawia zakończyć we własnym domu przeciwstawiając się raz na zawsze matce. Margaret niestety udaje się wbić nóż w rękę córki i po kilku godzinach cierpienia Carrie umiera, a przy niej jest Sue Snell, która jej jako jedyna żałuje.

Ten horror jest w dużej części napisany jako powieść epistolarna. Fabuła jest przerywana różnymi wycinkami, wywiadami, fragmentami książek. Dla wielu może to przeszkadzać w czytaniu. Ze mną też tak było, ale tylko na początku. Później stwierdziłam jednak, że King dobrze zrobił i tak jest ciekawiej.

Książka jest stosunkowo krótka (moje kieszonkowe wydanie ma 253 strony) i czyta się ją dość szybko. Nie jest podzielona na rozdziały, co mnie nieco zaskoczyło, bo pierwszy raz się z takim czymś spotkałam. Powieść jest podzielona jedynie na trzy części.

Oczywiście nie mogło obyć się bez ekranizacji, a w tym przypadku powstały dwie kinowe. Jedna nawet doczekała się kontynuacji.

Książkę można dostać już za około 25 zł w księgarniach internetowych.

Gorąco polecam i zapraszam do lektury!

Betty.


You Might Also Like

0 komentarze