SERIA PRZECZYTANE - Camilla Läckberg "Niemiecki bękart"

poniedziałek, kwietnia 18, 2016

Po "Niemieckiego bękarta" sięgnęłam z dwóch powodów, po pierwsze był w śmiesznie niskiej cenie, bo wydałam całe 14 zł o ile dobrze pamiętam (po 7 zł za każdą z dwóch mniejszych części), po drugie opis na odwrocie bardzo mnie zaciekawił i zaintrygował. Grzechem byłoby nie kupić! O Camilli Läckberg, aż wstyd się przyznać, nie słyszałam kompletnie nic. Nawet jej nazwisko nigdy nie pojawiło się przed moimi oczyma.


Później udało mi się wyczytać, że kobieta ta pisze bestsellerowe powieści kryminalne, ale jej książki można też znaleźć na dziale z literaturą kulinarną czy dla najmłodszych . Od dziecka bawiła się w pisanie opowiadań o charakterze detektywistycznym. Jej debiutancka powieść "Księżniczka z lodu" pierwotnie była także opowiadaniem. Na kursie pisania jej opiekun zasugerował jej, aby akcję umieszczała w miejscu dobrze jej znanym, dlatego każda historia przez nią napisana dzieje się w rodzinnej Fjällbace. Trzeba przyznać, że to bardzo piękna kobieta."Jakie tajemnice z przeszłości mogą tłumaczyć dzisiejsze złe postępki? Dlaczego matka Ericki  Falck wśród rupieci na strychu zachowała hitlerowski medal? To pytanie nie daje spokoju Erice, która postanawia odwiedzić emerytowanego nauczyciela  historii, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym medalu. Jednak mężczyzna zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na jej pytania, a dwa dni później zostaje zamordowany. Camilla Läckberg zręcznie splata współczesne wydarzenia z przejmującą opowieścią o losach młodej Szwedki  żyjącej w pierwszej połowie lat 40. ubiegłego stulecia"
(Brzmi naprawdę zachęcająco, prawda?)

"Niemiecki bękart" to piąta część sagi o Patricku Hedströmie, jednak to jego żona wydaje się być ważniejszą postacią w tej książce. Ericka odnajduje stary medal, pamiętniki matki oraz dziecięce ubranko splamione krwią. Order zanosi do Ericka Frankla, byłego nauczyciela historii oraz, jak się później okazuje, dawnego przyjaciela matki Ericki, który niedługo później zostaje zamordowany w tajemniczych okolicznościach. Erice nie daje spokoju przeszłość matki i odnajduje byłą przyjaciółkę Elsy, która również niedługo później ginie. Młoda kobieta uważa, że to nie jest przypadek, że w tak krótkim czasie giną dwie osoby z dawnego otoczenia jej matki. Gnębi ją mnóstwo pytań, na które za wszelką cenę musi poznać odpowiedź. 

Fjällbacka

Ale w książce jest nie tylko o niej. Wiele rozdziałów jest poświęconych zmaganiach policji w sprawie morderstw, ale są też takie, które są według mnie tylko i wyłącznie zapełnieniem pustych stron i opowiadają o sprawach codziennych siostry Ericki czy o życiu komisarza Bertila Mellberga. Ciekawymi rozdziałami są zaś te, które opisują zdarzenia z dalekiej przeszłości Elsy, matki Ericki. Wszystko dzieje się podczas drugiej wojny światowej. 

Na początku czytania książka wydawała mi się bardzo amatorska. Wraz z rozwijającą się akcją, w mojej głowie pojawiało się co raz więcej pytań. Niestety, nie na wszystkie otrzymałam odpowiedź. Cała historia wydaje mi się urwana, nieskończona. Brakuje mi czegoś. Jeszcze te nieistotne wątki. Brr! 

Mimo iż jej powieść czytało mi się łatwo, szybko, to ja i Camilla Läckberg niestety nie polubiłyśmy się. Mistrzyni skandynawskiego kryminału? Widocznie mają tam niską poprzeczkę. 

Betty.
A Ty? Czytałeś? Jaka jest Twoja opinia? Może się ze mną nie zgadzasz? Daj znać w komentarzu, chętnie poznam Twoje zdanie.You Might Also Like

3 komentarze

 1. Nie lubię książek Camilli, nie mogę przekonać się co do jej stylu, to nie moje klimaty, ale może kiedyś do nich znowu sięgnę :)

  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A już myślałam, że tylko mi nie przypadła do gustu. Uff! :)

   Usuń
 2. Ja kocham jej książki. Te książkę juz przeczytałam. Zaczęłam od Fabrykantki Aniołków, czyli prawie końca, ale książka tak mnie zainteresowała, ze teraz jestem w trakcie czytania całej tej sagi. Pozdrawiam i zapraszam: ksiazkajestniczymogrod.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń