SERIA PRZECZYTANE - "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonas Jonasson

sobota, czerwca 18, 2016

A dziś nieco o książce pełnej humoru, która opisuje tak naprawdę dwie historie tego samego człowieka.

Jonas Jonasson 

Allan Karlsson przeżywa w domu starów swoje setne urodziny. Ma dość tego miejsca i w jednej chwili postanawia wyrwać się. Wychodzi więc przez okno i udaje się na przystanek autobusowy, na którym kradnie walizkę młodego mężczyzny nie mając pojęcia co się w niej znajduje. Wsiada w pierwszy lepszy autobus i wysiada na losowym przystanku, który okazuje się być w lesie. Allan znajduje tam stary dworzec kolejowy, zamieszkany przez Juliusa, mężczyznę w średnim wieku. Julis także jest samotny, dlatego postanawia wraz z Allanem wyruszyć w dalszą spontaniczną podróż.

Czasy teraźniejsze przeplatane są opowieścią o młodości Allana, która byłą pełna niezwykłych przygód. Allan na przykład spotkał się ze Stalinem, był tajnym agentem, skonstruował bombę atomową, był przyjacielem Einsteina...

Książka jest bardzo wciągająca i momentami doprowadza do łez, ze śmiechu oczywiście. Może nie każdemu przypadnie do gustu, ale ja uwielbiam czarne komedie, a ta połączona jeszcze z gatunkiem przygodowym podbiła moje serce już po kilku stronach. Gorąco polecam!

Powieść została zekranizowana. W roli Allana wystąpił Robert Gustafsson.  Niżej można zobaczyć kilka slajdów z filmu.

Pozdrawiam,
Betty

You Might Also Like

0 komentarze